Republika Prezydencka

Z wiki.arst.pl
Wersja z dnia 23:27, 1 mar 2022 autorstwa Administracja (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Republika Prezydencka''' - system polityczny w demokracji charakteryzujący się rygorystycznym podziałem (separacją) władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz połączeniem funkcji prezydenta i szefa rządu. W myśl tych zasad prezydentowi (jako organowi władzy wykonawczej) przysługuje pełnia władzy wykonawczej oraz zwolnienie z odpowiedzialności przed parlamentem – pozbawiony zostaje jednak możliwości ustawodawczych. Przykładem prezydenckiego syste…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Republika Prezydencka - system polityczny w demokracji charakteryzujący się rygorystycznym podziałem (separacją) władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz połączeniem funkcji prezydenta i szefa rządu. W myśl tych zasad prezydentowi (jako organowi władzy wykonawczej) przysługuje pełnia władzy wykonawczej oraz zwolnienie z odpowiedzialności przed parlamentem – pozbawiony zostaje jednak możliwości ustawodawczych.

Przykładem prezydenckiego systemu rządów jest Zjednoczona Federacja, zaś jej autorytarną formę implementacji dostrzec można w Federacji Kobrastanu.

II Republika Arstoczki

Według konstytucji z 23 kwietnia 1985 roku Prezydent był "czynnikiem nadrzędnym w Państwie", który za swe akty urzędowe odpowiadał tylko przed Bogiem i historią. Zakres jego władzy był szeroki: mianował Ministrów, Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Kontroli, zwoływał i rozwiązywał Sejm, powoływał sędziów Trybunału Stanu, zawierał i ratyfikował umowy międzynarodowe. Był ponadto Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych – mianował i zwalniał Naczelnego Wodza i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, a także decydował o wojnie i pokoju. Przysługiwało mu prawo łaski i weto zawieszające. Wszystkie organy państwowe pozostawały pod jego zwierzchnictwem. Kadencja Prezydenta trwała 5 lat. Wybierany był w wyborach powszechnych na zasadach podobnych do obecnych.

Zjednoczona Federacja

Prezydent Zjednoczonej Federacji dysponuje dużym zakresem władzy, ograniczanej przez federacyjną legislatywę. Prezydent pełni funkcję zwierzchnika sił zbrojnych, decydując także o wypowiedzeniu wojny i budżecie na nią przeznaczonym. Ustala przepisy o kierowaniu siłami zbrojnymi oraz służbie wojskowej zaś Senat pozwala na zawarcie pokoju i umowy międzynarodowe. Prezydent powołuje przedstawicieli dyplomatycznych i najwyższych urzędników państwowych, jednak Senat zatwierdza kandydatury większością 2/3 głosów. Prezydent ma prawo weta, które może być jednak odrzucone większością 2/3 głosów Senatu. Prezydent jest odpowiedzialny tylko przed Narodem i Konstytucją, nie ponosi natomiast odpowiedzialności politycznej. Parlament może zastosować tzw. impeachment – usunięcie prezydenta ze stanowiska i zakaz sprawowania innych urzędów w wypadku oskarżenia go o złamanie prawa, oskarżenie wnosi Senat obradujący pod przewodnictwem Przewodniczącego Sądu Najwyższego.