Funt Arstoczki

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Funt Arstoczki
Kod waluty ARF
Symbol £
Państwo Federacja Arsotczki (w tym RA i PRA)
Bank Centralny Federalny Bank Arstoczki
Banknoty 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200
Poziom inflacji 1,9% (październik 2022)

Funt Arstoczki - Podstawowa jednostka monetarna w Arstoczce, ustanowiona w drodze reformy walutowej z 2020 roku w III Republice Arstoczki przez prezydenta Stanisława Filipowskiego.

Historia

Początek

Od czasu odzyskania przez Arstoczkę niepodległości w 1940 roku, rozpoczęto plany nad wprowadzeniem własnej waluty. Po wyborach w roku 1942 utworzono porozumienie ws. utworzenia Arstoczkańskich Kredytów, które zlikwidowane zostały po kapitulacji II Republiki Arstoczki i utworzeniu w jej miejsce Socjalistycznej Republiki Arstoczki przez Vadima Volatova - na ich miejsce wprowadzona została waluta kolechiańskich kredytów. W 2020 roku, po ponownym odzyskaniu suwerenności powstało wiele opinii nt. powstania nowej waluty. Reprezentantem tej najgłośniejszej, czyli wprowadzenia całkowicie nowej waluty w Arstoczce był Adam Heisentler - było to jego postulatem w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Po klęsce, powołany został na funkcję Naczelnego Doradcy Państwowego, w celu wprowadzenia funta arstoczki - wówczas w nominałach 1/10, 5/10, 1, 2, 3. Kurs został wówczas częściowo sprzężony z Dolarami Zjednocznej Federacji - co wzmożyło krytykę reformy walutowej.

Manipulacje

W sierpniu 2020 roku władzę siłą przejął Glorius Volatov, który pragnął przywrócenia do Arstoczki, wówczas kobrastańskich już kredytów. Pomimo częściowej porażki, dokonywał manipulacji, osłabiając kurs Funta Arstoczki, co zniechęciło ludzi do korzystania z tej waluty. Kiedy w wyniku Referendum Listopadowego w Arstoczce ponownie doszło do wprowadzenia funta, dokonano niezbędnych korekt. Doszło m.in. do dziesięciokrotnej denominacji funta. Obecnie, dawne banknoty 1/10, 5/10, 1, 2, 3 funty są wciąż honorowane, jako - odpowiednio - 1, 5, 10, 20, 30 funtów.