Hipolit Wars

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hipolit Wars
Hipolit Wars.png
Hipolit Wars (2023)
Pełne imię i nazwisko Hipolit Wars
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1979, Paradizna
Minister Finansów IV Republiki Arstoczki
Okres od 5 kwietnia 2021 roku

do 15 października 2023 roku

Przynależność Polityczna Zjednoczona Prawica

Hipolit Wars - Arstoczkański ekonomista i polityk, od 5 kwietnia 2021 roku minister finansów IV Republiki Arstoczki. Absolwent Ekonometrii i Informatyki Uniwersytetu w Korista City, członek Rady Nadzorczej Generalnej Giełdy Federalnej.

Życiorys

Życie przedpolityczne

Urodził się 4 czerwca 1979 roku w Paradiznie jako syn Herberta Warsa i Joanny Kirlishbaum. Ojciec i matka poznali się w Zjednoczonej Federacji na studiach, po których na stałe zamieszkali w Arstoczce. Hipolit Wars urodził się wraz z jego bratem - Henrykiem Warsem: jego matka była w bliźniaczej ciąży. Szkołę podstawową i średnią ukończył wzorowo.

Po ukończeniu liceum, ojciec wysłał go wraz z bratem na prestiżowy uniwersytet w Korista City, gdzie studiował ekonometrię i informatykę. Po zakończeniu studiów pozostał w Zjednoczonej Federajcji - pracował m.in. jako członek Rady Nadzorczej Generalnej Giełdy Federalnej w Great Rapid.

Kariera dyplomatyczna

Po odwołaniu Henryka Warsa ze stanowiska ambasadora zdecydował się o zamieszkaniu wspólnie z nim w Korista City w Zjednoczonej Federacji, gdzie wkrótce został zastępcą przewodniczącego Genearlnej Rady Nadzorczej Giełdy Federalnej. Gdy do Zjednoczonej Federacji przybyli wygnani przez Gloriusa Volatova politycy, ten nie chciał się angażować w politykę Arstoczki. Henryk Wars zdołał go jednak przekonać do wejścia w skłąd Koalicji: Przywrócimy Normalność.

Z racji że wspólnie z bratem posiadał niemały majątek, zadecydował się, aby wspólnie z Piotrem Policją wystartować w zbliżających się wyborach w utworzonej Wolnej Republice Arstoczki - którą potem przemianowano na IV Republikę Arstoczki. W wyborach koalicja, którą współtworzył uzyskał 17,41% głosów i uzyskał mandat poselski, tak jak 40 innych członków jego koalicji. Nie wszedł jednak w skład rządu Arstoczki.

W następnych wyborach udało mu się z sukcesem zawrzeć koalicję Zjednoczona Prawica wraz z Angelem von Braunem, której to koalicji udało się zdobyć 30% głosów i 66 mandatów. Pomimo tego wciąż nie udało się stworzyć rządu, a zamiast tego powstał rząd Zjednoczonej Lewicy.

Utworzenie rządu

Po wykryciu spisku Antona Volatova, utworzył on wraz z 181 innymi posłami koalicję rządową Zjednoczenie Arstoczki, które to po opuszczeniu jej przez Lewicę Arstoczki i utworzeniu przez to ugrupowanie Zjednoczonej Opozycji wygrało wybory parlamentarne w 2021 roku i wszedł w skład rządu wraz z premier Grażyną Filipowską. Dnia 22 marca 2023 roku opuścił on Zjednoczenie Arstoczki po przegraniu prawyborów przez Henryka Warsa, w których nie został poparty jako kandydat na prezydenta Zjednoczenia Arstoczki. 15 kwietnia poparł wotum nieufności dla Grażyny Filipowskiej i tworząc tym samym koalicję rządową z nowym premierem Maksymilianem Kolanko, który jednak ani nie powołał go do swojego drugiego rządu, ani nie zaprosił do koalicji Nowa Arstoczka, przez co stracił stanowisko ministra finansów.