Zjednoczona Prawica

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjednoczona Prawica
Logo ZP.png
Logo Zjednoczonej Prawicy
Skrót ZP
Prezes Henryk Wars
Wiceprezes Angel von Braun
Data założenia 30 grudnia 2020
Barwy Biel,

Złoto

Poglądy ideologiczne Umiarkowany Konserwatyzm,

Liberalizm

Poglądy gospodarcze Konserwatywny Libertarianizm

Zjednoczona Prawica (ZP) - koalicja wyborcza, utworzona przez Hipolita Warsa po rozpadzie Koalicji: Przywrócimy Normalność przed wyborami 2020/2021.

Początkowo była to partia opozycyjna w stosunku do Zjednoczonej Lewicy, a po odkryciu Afery Wywrotowej i zakończeniu funkcjonowania tejże koalicji weszła w skład koalicji rządowej Zjednoczenie Arstoczki.

Składy koalicji

Logo ZP z lat 2021-2023

W skład koalicji przed jej pierwszymi wyborami wchodzili ludzie Hipolita Warsa oraz Angela von Brauna, prezesa pariti Królewscy. Po wyborach 2020/2021 do koalicji dołączony został Myszon Wacpe. W wyniku odkrycia Afery Wywrotowej, w którą częściowo zamieszany był Angel von Braun doszło do wykluczenia partii Królewscy z koalicji. Natomiast przed wyborami parlamentarnymi w 2021 roku do koalicji dołączył Piotr Policja, były koalicjant Koalicji: Przywrócimy Normalność - z nowymi nazwiskami i nowym logiem partia wystartowała z list Zjednoczenia Arstoczki.

W 2023 roku doszło do kolejnego przetasowania w szeregach Zjednoczonej Prawicy, z powodu powołania przez nią nowej koalicji rządowej i powołania rządu Maksymiliana Kolanko wskutek czego powróciła ona do pierwotnego kształtu. Koalicja rządowa trwała jednak wyłącznie 6 miesiący, po których Maksymilian Kolanko zawnioskował o wotum zaufania dla nowego rządu, w którym nie znalazł miejsca dla polityków Zjednoczonej Prawicy.