Zamach na Henryka Warsa

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamach na Henryka Warsa - Zamach na życie prezydenta IV Republiki Arstoczki, Henryka Warsa, miał miejsce 14 sierpnia 2023 roku. Incydent wywołał szerokie kontrowersje i zakłócenia w funkcjonowaniu państwa. Dokładne okoliczności zamachu wciąż pozostają niejasne, a śledztwo prowadzi Federalna Agencja Bezpieczeństwa Arstoczki.

Przebieg zamachu

14 sierpnia 2023 roku prezydent Henryk Wars nagle stracił przytomność w swoim biurze w Pałacu Prezydenckim. Szybko udzielono mu pomocy medycznej, a lekarze stwierdzili, że doszło najprawdopodobniej do otrucia. Dziennikarze śledczy podejrzewają, że użyto arszeniku[1], choć żadne oficjalne źródła tego nie potwierdzają.

W związku z niedyspozycją prezydenta, obowiązki głowy państwa przejął Anton Volatov, ówczesny Marszałek Sejmu. Tego samego dnia, 14 sierpnia, ogłoszony został restrykcyjny Stan Wyjątkowy, co miało na celu utrzymanie porządku publicznego i stabilności kraju w obliczu zaistniałej sytuacji.

Rozpoczęcie śledztwa

Federalna Agencja Bezpieczeństwa Arstoczki podjęła intensywne śledztwo w celu wyjaśnienia okoliczności zamachu. Niestety, do tej pory nie ujawniono żadnych konkretnych informacji co do tożsamości potencjalnych sprawców. Brak jest też publicznie dostępnych dowodów potwierdzających teorie na temat stosowanego środka trującego.

Przejęcie obowiązków przez pełnomocników

W trakcie czasu, gdy prezydent Wars pozostawał w stanie niedyspozycji, obowiązki głowy państwa pełnili kolejno Anton Volatov oraz Stanisław Filipowski. Volatov przejął władzę w dniu zamachu, 14 sierpnia, jednakże po pewnym czasie prezydent Wars tymczasowo odzyskał świadomość.

22 sierpnia Henryk Wars wydał jedno rozporządzenie, które odwoływało większość restrykcji wprowadzonych w wyniku Stanu Wyjątkowego. Niestety, już następnego dnia, 23 sierpnia, Anton Volatov zrezygnował z pełnienia obowiązków prezydenta, prawdopodobnie w wyniku narastających napięć politycznych i braku stabilności w kraju.

Operacja

23 sierpnia 2023 roku prezydent Henryk Wars przeszedł operację, po której został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. To działanie miało na celu zarówno zapewnienie prezydentowi odpowiedniego leczenia, jak i utrzymanie spokoju w państwie w trudnym okresie politycznym i społecznym.

29 sierpnia wybudzony został ze śpiączki, jednakże zdecydował się na pozostanie w stanie niedyspozycji dla utrzymania poprawy jego stanu zdrowotnego. 2 września zostały wypisany ze szpitala i przeniesiony do rezydencji w Paradiznie.

Powrót prezydenta

Henryk Wars wznowił pełnienie obowiązków prezydenta 9 września 2023 roku, kiedy to niespodziewanie znalazł się na posiedzeniu sejmu, na którym omawiana była decyzja pełniącego obowiązki prezydenta - Stanisława Filipowskiego, dotycząca rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej w Zachodnim Grestin, którą podjął niespełna tydzień przed zwołaniem posiedzenia. Tego samego dnia zadeklarował kontynuację rozpoczętych działań, powracając tym samym do całkowitego pełnienia obowiązków prezydenta Arstoczki.

  1. wg. dziennikarzy National Nightly News