Myszon Wacpe

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myszon Wacpe
Myszon Wacpe.png
Myszon Wacpe (2021)
Pełne imię i nazwisko Myszon Bożydar Wacpe
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1980, Paradizna
Marszałek Sejmu IV Republiki Arstoczki
Okres od 6 kwietnia 2021
Przynależność polityczna Zjednoczenie Arstoczki
Marszałek Sejmu Wolnej Republiki Arstoczki
Okres od 17 listopada 2020

do 18 stycznia 2021

Przynależność polityczna Porozumienie Wacpe - Filipowski
Marszałek Sejmu III Republiki Arstoczki
Okres od 22 kwietnia 2020

do 26 sierpnia 2020 (de facto)

Przynależność polityczna Porozumienie Wacpe - Filipowski

Myszon Bożydar Wacpe - Arstoczkański polityk, prezes Partii Wolności Arstoczki i wielokrotny Marszałek Sejmu, także obecnie.

Życiorys

Urodził się w zamożnej paradiźniańskiej rodzinie, zdobył wykształcenie na tamtejszym uniwersytecie, jako doktor nauk o zarządzaniu, następnie pracował w prywatnych firmach.

Po przejęciu władzy w 2019 roku przez Vadima Volatova zaangażował się w działalność demokratyczną, m.in. wykorzystywał swoją wysoką dosyć pozycję do finansowania ruchów demokratycznych.

W 2020 roku po obaleniu Volatova i utworzeniu III Republiki Arstoczki utworzył Partię Wolności Arstoczki i wystartował w wyborach. Jego partia zdobyła 37 mandatów i utworzyła z Wyzwoleniem Arstoczki rządzącą Koalicję Wolność. Od tego czasu przyjął on funkcję Marszałka Sejmu.

Po ponownym przejęciu władzy przez Volatova zaangażowany był w działalność wywrotował i koordynował Operację Volatov. Po Referendum Listopadowym i utworzeniu Wolnej Republiki Arstoczki utworzył Porozumienie Wacpe - Filipowski wraz z byłym prezydentem Stanisławem Filipowskim. Bez powodzenia jednak kandydował na prezydenta arstoczki, gdzie przegrał w II turze z Henrykiem Warsem, uzyskując wynik 48%. Porozumienie uzyskało 73 mandaty i udało mu się utworzyć wraz ze Zjednoczoną KONfederacją - Odrodzenie Koalicję Partii Liberalnych.

Przez nieporozumienia w swojej partii, powstałe w wyniku dymisji premiera Stanisława Filipowskiego dołączył do Zjednoczonej Prawicy, z której list kandydowała jego partia w przedwczesnych wyborach 2020/2021, w którym zdobyła 22 mandaty.

Po utworzeniu rządu Zjednoczenia Arstoczki, do którego dołączyła Zjednoczona Prawica, Myszon Wacpe wybrany został ponownie Marszałkiem Sejmu, zajmując miejsce Adama Heisentlera, który kilka dni wcześniej opuścił Zjednoczenie Arstoczki.