Zjednoczenie Arstoczki

Z wiki.arst.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjednoczenie Arstoczki
Logo Zjednoczenia Arstoczki.jpg
Logo Zjednoczenia Arstoczki
Skrót ZA
Data założenia 14 marca 2021
Barwy Jasna zieleń,

ciemna żółń

Poglądy ideologiczne Centryzm
Poglądy gospodarcze Socjalliberalizm

Zjednoczenie Arstoczki (ZA) - początkowo tymczasowe porozumienie, a obecnie koalicja rządowa, utworzona po wykryciu Afery Wywrotowej i zakończenia funkcjonowania poprzedniej koalicji Zjednoczona Lewica.

Historia

Tymczasowe porozumienie ponadpartyjne

Początkowo jako porozumienie do Zjednoczenia Arstoczki przystąpili wszyscy posłowie, zarówno pozostali członkowie Zjednoczonej Lewicy i Zjednoczonej Prawicy, w wyniku czego ugrupowanie to posiadało 183/191 (95,81%) mandatów w sejmie. Po uporządkowaniu podstawowych spraw ugrupowanie to opuścił jednak Adam Heisentler i jego partia Lewica Arstoczki, tworząc wspólnie z Partią Robotników (która jako jedyna nie dołączyła do Zjednoczenia Arstoczki) Zjednoczoną Opozycję.

Treść porozumienia

Partia FILIPOWSKA, Lewica Arstoczki, Zjednoczona Prawica oraz Partia Wolności Arstoczki łączą się, celem realizacji wspólnych celów odbudowy, przywrócenia wielkości oraz zjednoczenia Arstoczki.

Celem tego powstaje największa w historii Arstoczki siła, której wspólnym celem będzie świetlana przyszłość dla Arstoczki.

Partie zamierzają wstrzymać wszelkie tarcia między sobą – zawieszona zostaje działalność WarsBanku oraz Telewizji Niezależnej. W następstwie powstanie wspólny program „Wiadomości” emitowany na antenie Telewizji Publicznej.

Potwierdzają wycofanie na czas trwania umowy koalicyjnej postulatów koalicji Zjednoczona Lewica, jak i wycofanie się z ustaw wprowadzonych od początku roku 2021, mających szczególny wpływ na gospodarkę państwa tj. Reforma ZUE i obniżenie wieku emerytalnego, nowelizacji ustawy o płacy minimalnej tzn. obniżenie płacy do 35 ARF, reforma edukacji, reforma państwowej służby zdrowia, program rodzina 10+. Potwierdzają pozostawienie na czas trwania umowy koalicyjnej ustaw Zjednoczonej Lewicy dot. Progresywnego VATu oraz progresywnego PITu. Zobowiązują się do przywrócenia do pierwotnego stanu, a następnie zaostrzenia ustawy o zmianie ustawy o deportacji i pozbawieniu praw wyborczych ze względu na wcześniejszą przynależność polityczną.

Koalicja rządowa

Po odejściu Heisentlera sformowany został nowy rząd Zjednoczenia Arstoczki, na którego czele stanęła urzędująca już premier Grażyna Filipowska. Przed wyborami w 2021 roku opracowano ponowne porozumienie koalicyjne:

Wznowiona zostaje pełna działalność WarsBanku, a także Telewizji Niezależnej Henryka Warsa. Program Wiadomości na antenie Telewizji Publicznej wciąż może być emitowany.

Partia członkowskie postanawiają na rezygnację z programowych założeń partii FILIPOWSKA nt. Progresywnego PIT. Zamiast tego proponuje się ujednolicenie podatku, a następna jego likwidacja.

Celem osiągnięcia porozumienia strony zezwalają na docelową rezygnację z podatku PIT, CIT, VAT, podatku od spadków i darowizn i wprowadzenie na ich miejsce podatku obrotowego wysokości 7%[1].

Partie chcąc zachować wzajemny kompromis stwierdzają iż pierwszym kandydatem na premiera Arstoczki po wyborach w 2021 roku będzie Grażyna Filipowska, zaś kandydatem na prezydenta będzie ubiegający się o reelekcję Henryk Wars.

Po ww. wyborach, w których koalicja uzyskała 104 mandaty (52%) utworzono funkcjonujący do dziś rząd Grażyny Filipowskiej. Dotychczas z zapowiedznianego przed wyborami programu "Twoja Arstoczka" zrealizowano następujące założenia:

Następujące założenia nie doczekały jeszcze swej realizacji:

  • Obniżenie danin na benzynę,
  • Przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. posiadania broni palnej.
  • Zwiększenie wydatków na armię,
  • Parametryzacja sądownictwa,
  • Głosowanie przez internet.

Rozłam w koalicji

15 kwietnia 2023 roku z koalicji wystąpił Hipolit Wars, wraz z jego zwolennikami ze Zjednoczonej Prawicy, w wyniku czego koalicja przestała pełnić funkcje koalicji rządowej, przez powołanie rządu Maksymiliana Kolanko. Od tego czasu zrodziła się walka pomiędzy nowym rządem, a członkami, którzy pozostali w Zjednoczeniu Arstoczki.

Uwagi i przypisy

  1. Ostetecznie wysokość podatku w 2022 roku wyniosła 6,50%
  2. Bon zgodnie z przeprowadzoną w czerwcu konwencją ma funkcjonować od września 2022